Zmiany klimatu i budowanie domów

Zmiany klimatu i budowanie domów

Zmiany klimatu i budowanie domów: zmiany klimatu i ekstremalne zjawiska pogodowe to wyraźne przejawy świata, który od lat znajduje się na krawędzi katastrofy ekologicznej, ostrzegają klimatolodzy i ekolodzy. Zima ma coraz mniej mroźnych i śnieżnych dni, a lato zaskakuje nas nieoczekiwanymi warunkami pogodowymi: przedłużającymi się upałami czy ulewami i burzami. Huragany, tornada i powodzie powodują ogromne straty materialne podczas wznoszenia budynków, zmuszając branżę budowlaną do reagowania na zmiany klimatyczne. Częściej materiał ten jest stosowany w budownictwie do ochrony budynków przed wilgocią i silnymi wiatrami.

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne

Meteorolodzy od kilku lat obserwują nasilenie się gwałtownych zjawisk pogodowych, powodujących poważne straty materialne. Gradobicie, burze, tornada i powodzie mogą spowodować uszkodzenia domów, garaży i budynków gospodarczych. Najbardziej niebezpieczne są burze z ulewnymi deszczami i silnymi wiatrami. Domy jednorodzinne narażone są na opisane zjawiska, a ich mieszkańcy na dramat życia.

Porywiste wiatry wyrządzają największe szkody dachom — mogą uszkodzić połacie dachowe i rynny. Odbudowa trwa tygodniami i jest bardzo kosztowna. Odszkodowanie nie wystarcza na pokrycie strat. Branża budowlana oczekuje, że nowe budynki będą wykonane z materiałów odpornych na trudne warunki pogodowe. Społeczeństwo oczekuje, że budowa domów powinna odbywać się przy użyciu najnowocześniejszych materiałów budowlanych.

Odpowiedni dach

Dla bezpieczeństwa domu wymagana jest odpowiednia konstrukcja dachu, którą należy wziąć pod uwagę na etapie budowy domu. Płaski dach to najlepsza ochrona przed podmuchami wiatru. Śniegu jest coraz mniej, więc nie ma dużego problemu z odśnieżaniem takiego dachu. W porywistych warunkach najlepiej jest zainstalować zadaszenie, które zazwyczaj dobrze radzi sobie z wiatrem wiejącym z dowolnego kierunku. Nieregularne, spadziste dachy są trudniejsze w obsłudze przy silnym wietrze.

Rynny o zwiększonej pojemności

Rynny są formą ochrony przed ulewnym deszczem. Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o rynnach o większej pojemności oraz o rynnach wzmocnionych. Wytrzymałe stalowe rynny znów cieszą się uznaniem wśród budowniczych. Rynny i rury spustowe o przekroju kwadratowym również dobrze znoszą ulewne deszcze ze względu na większą przepustowość. Dobrym wyborem są rynny z zagiętymi krawędziami. Zapobiega przelewaniu się nadmiaru wody podczas ulewnych deszczy oraz chroni elewacje budynków przed zalaniem.

Dom jest dobrze ocieplony

Już na etapie budowy domu należy zwrócić uwagę na odpowiednią izolację. Starannie dobrana izolacja zapewnia komfort mieszkania przez cały rok. Docieplenie przegród zewnętrznych pozwoli na optymalne ogrzewanie pomieszczenia zimą oraz zapobiegnie przegrzaniu pomieszczenia latem. Murowane domy jednorodzinne można ocieplić wełną mineralną lub styropianem. Podczas budowy domu warto położyć ocieplenie styropianem grafitowym, co latem zmniejsza nagrzewanie się ścian, a jesienią i zimą zapewni domowi przyjemne ciepło. Nowoczesna izolacja w połączeniu z masywnymi konstrukcjami ścian zatrzymują ciepło w upalne dni i oddają je w chłodniejsze dni.

Odporny na wilgoć

Wysoka wilgotność powietrza i wysokie temperatury to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Wilgoć jest niebezpieczna dla elementów drewnianych i metalowych. Na szczęście można temu zapobiec, zwracając uwagę na tak ważne elementy jak więźby dachowe podczas budowy domu. Elementy więźby powinny być wykonane z wysokiej jakości suchego drewna.

Zalecane jest dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią i insektami (np. poprzez głębokie zanurzenie). Na rynku dostępne są kleje, tynki i zaprawy do wykańczania wnętrz, które przepuszczają wilgoć, zapewniając lepszą cyrkulację wody i zdrowszy mikroklimat w pomieszczeniach. Warto wybrać farbę o dużej przepuszczalności i zdolności akumulacji pary wodnej. Praktycznie eliminują możliwość powstawania wilgoci, grzybów i pleśni.

Postaw na zielone

Zmiany klimatu i budowanie domów
Zmiany klimatu i budowanie domów

Władze miast betonują przestrzenie miejskie, wycinają drzewa pod „inwestycje” i przyczyniają się do wzrostu temperatury w miastach. Specjaliści od budownictwa ostrzegają, że budowanie miast z betonu to krok w stronę katastrofy, ponieważ tylko zieleń, powierzchnia biologicznie czynna, może ochłodzić środowisko. Na etapie budowy domu warto pomyśleć o zielonych dachach lub ścianach. Zieleń w przydomowych ogrodach i na tarasach poprawia mikroklimat i ochładza powietrze.

Zmiany klimatyczne stawiają branżę budowlaną w opałach. Eksperci budowlani zachęcali do montażu systemów fotowoltaicznych, malowania elewacji w pastelowych kolorach oraz stosowania odpornych na wilgoć materiałów wykończeniowych. Jednak najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec niekorzystnym zmianom klimatu, jest sadzenie drzew na swojej posesji, ponieważ zieleń zbiera wodę deszczową i obniża temperaturę otoczenia oraz poziom hałasu.

Zorganizuj swoje wesele krok po kroku Previous post Zorganizuj swoje wesele krok po kroku
Produkty dla maluchów - diety rozszerzone Next post Produkty dla maluchów – diety rozszerzone