Systemy ochrony obwodowej – dom to bezpieczna przystań dla nas i naszych bliskich. To miejsce, w którym powinniśmy czuć się całkowicie bezpiecznie. Aby zapewnić sobie znany spokój, warto zainwestować w odpowiednio dobrany system alarmowy. Jednym z rozwiązań wybieranych przez coraz więcej osób jest tzw. ochrona obwodowa ogrodzenia. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest i jakie rodzaje można wyróżnić.
Ochrona obwodowa – co to jest?
Niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym mieście, czy na obrzeżach małego miasteczka, ważne jest, aby chronić swoją nieruchomość przed niechcianymi gośćmi. Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj zabezpieczenia jest najlepszy. Fundament jest niewątpliwie skuteczną barierą mechaniczną, ogrodzeniem nieprzeniknionym. Nierzadko decyduje się na montaż systemu monitoringu lub zestawu czujek na drzwiach i oknach wejściowych na parterze. To jednak nie wszystko, na co możemy się zdecydować. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest również system ochrony obwodowej. To ochrona całego obwodu ogrodzenia – instalacja wykryje każdą próbę nielegalnego przekroczenia ogrodzenia i wejścia na naszą posesję. Jeśli dodatkowo współpracujemy z firmami ochroniarskimi, informacja o tym zostanie przesłana do centrum bezpieczeństwa lub systemów zewnętrznych.
Zabezpieczenia obwodowe ogrodzeń – jakie są zalety?
Instalacja systemu ochrony obwodowej ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
- Łatwy w instalacji – możemy samodzielnie zainstalować system ochrony obwodowej i nie kosztuje to zbyt wiele,
- Zrezygnuj z możliwości budowania wysokich budynków i ogrodzeń – system ochrony obwodowej wykrywa każde nieautoryzowane skrzyżowanie, więc nie ma potrzeby budowania grubych ścian, które zaciemniałyby działkę,
- Wzmocnienie pierwszej linii obrony na naszej posesji – alarm może odstraszyć intruzów na długo przed dotarciem do zabudowań na posesji da nam również możliwość szybszego działania.
Gdzie stosuje się to zabezpieczenie ogrodu?
Zabezpieczenia obwodowe ogrodzeń stosowane są głównie do ochrony dużych terenów, głównie fabryk, zakładów przemysłowych czy magazynów. Służy również do zabezpieczania strzeżonych parkingów lub innych obiektów wysokiego ryzyka. Może być również doskonałym wyborem do prywatnej rezydencji, zwłaszcza jeśli:
- Zostawiamy w ogrodzie kosztowności – na przykład drogie hulajnogi elektryczne, hulajnogi czy kosiarki,
- Żyjemy w okolicy podatnej na złodziei,
- Nasza posesja jest duża, a część ogrodzenia jest niewidoczna dla innych.
Rodzaje systemów ochrony obwodowej
Zabezpieczenie obwodowe może przybierać różne formy, a to jaki system wybierzemy zależy między innymi od rodzaju ogrodzenia na naszej posesji. Jakie dokładnie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić? Istnieją głównie trzy rodzaje.
Ochrona obwodowa powierzchni
Są to systemy instalowane na linii ogrodzenia nad ziemią. Na przykład ich najważniejszą częścią może być czujnik bistatyczny. Takie systemy wykorzystują również bariery mikrofalowe i podczerwone oraz czujniki laserowe. Rodzaj czujki ruchu, którą wybierzemy, wpływa na poziom czułości zabezpieczeń, a także na jej skuteczność w działaniu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Na przykład bariery mikrofalowe są bardziej odporne na deszcz i mgłę niż bariery podczerwieni z liniowymi strefami detekcji.
Ogrodzenie
Czujki piezoelektryczne lub piezoceramiczne często odgrywają ważną rolę w systemach montowanych na ogrodzeniach lub w ich obrębie. Na ogrodzeniach możemy również instalować systemy z kablami mikrofonowymi. Jak to działa? Proste – reaguje na typowe odgłosy wydawane podczas wchodzenia na płot, próby włamania lub wchodzenia na posesję. Na stabilnym ogrodzeniu całkowicie pozbawionym plastikowej osłony można również zainstalować czujniki drgań. Każda czujka na ogrodzeniu ma swój własny identyfikator, a wszystkie czujniki mogą wykrywać ruch nawet z odległości do 50 metrów. Umieszczono je jednak znacznie gęściej, aby uniknąć tzw. martwych stref. Warto pamiętać, że większość nowoczesnych zabezpieczeń ogrodzeń potrafi skutecznie rozróżnić interakcje ogrodzenia związane z próbami włamania, takie jak obciążenia śniegiem, deszczem czy innymi czynnikami atmosferycznymi. Są też doskonale zabezpieczone przed wpływem pól magnetycznych i działają niezawodnie nawet w słoneczne i upalne dni
Systemem podziemnym
Jest to ochrona umieszczona pod ziemią. Typowo w tej roli wykorzystywane są układy hydrauliczne – wyczuwające dowolny nacisk na podłoże, a także parametry hydrauliczne. Wymienione na drugim miejscu nie tylko wykrywają nacisk na podłoże, ale także ostrzegają dźwiękowo o zagrożeniu podczas poruszania się w wybranych obszarach chronionych.