Transkrypcje sądowe — jak mogą ułatwić Ci pracę? W 2012 roku Sąd wprowadził obowiązek nagrywania rozpraw i sporządzania umów drogą elektroniczną. W efekcie tradycyjne umowy zostały zastąpione specjalnymi umowami elektronicznymi, dostępnymi cyfrowo na CD. Od tego czasu praca prawnika stała się bardziej złożona – zaczęła pochłaniać więcej energii i czasu niż wcześniej.
Elektroniczna umowa sądowa – odpis
Odsłuchiwanie nagranych rozpraw sądowych jest często niezwykle wyczerpujące – zarówno ze względu na jakość nagrania i jego wielkość, ale także ze względu na problem ze znalezieniem konkretnych momentów. W zdecydowanej większości dokumenty przechowywane w formie cyfrowej są zaskakująco niskiej jakości, przez co korzystanie z nich jest niezwykle trudne.
Transkrypcja Sądowa to rozwiązanie, które ułatwi pracę każdemu, kto korzysta z umów elektronicznych. Jest to stosunkowo nowa usługa na rynku, która na przestrzeni lat zyskała na popularności wśród kancelarii prawnych, prokuratur, policji, sądów oraz innych firm lub instytucji.
Transkrypcja sądowa – mocne strony i format
Istnieje kilka sposobów sporządzania transkrypcji sądowych – ale zdecydowanie najbardziej praktycznym z nich jest sposób klasyczny. Niestety użycie programów do rozpoznawania mowy nie odtworzyło procesu wystarczająco szczegółowo i wiernie, co dodatkowo skomplikowało proces nagrywania.
Transkrypcje sądowe, sporządzone ręcznie przez ludzi, zawierają doskonałe, wierne odzwierciedlenie rzeczywistego przebiegu procesu. W standardowej formie transkrypcja rozprawy musi być kompletna, to znaczy musi wiernie przedstawiać rzeczywisty przebieg wydarzeń w sądzie. Niemożliwa jest ingerencja w treść oświadczenia personalnego, nawet poprzez powierzchowne zmiany, takie jak składnia czy szyk wyrazów.
Każdy transkrypt sądowy musi mieć legendę. Osoby biorące udział w rozprawie są w niej oznaczone.
Przydatne jest włączenie paginacji:
- pozwany,
- powód
- przewodniczący,
- świadek.
Czasami firmy zajmujące się transkrypcjami sądowymi oferują dodatkowe usługi w postaci znaczników czasu. Są to znaczniki w transkrypcji, które pozwalają osadzić daną wypowiedź w określonym przedziale czasowym. Miejsca nieczytelne są też często zaznaczane na transkrypcjach. Niestety, ze względu na bardzo niską jakość nagrań rozpraw sądowych, takich miejsc może być nawet wiele.
Pliki transkrypcji są zwykle formatowane zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami w edytorze tekstu. Jest to więc czcionka Times New Roman o wielkości 12 punktów — 1,5 interlinii i 25 marginesów. Dokumenty zapisywane są najczęściej w najpopularniejszych formatach – .doc(x) oraz .pdf. Na życzenie klienta firma może również wyeksportować plik do innych formatów.
Jeśli chodzi o czas realizacji transkrypcji, jest on różny. Na przykład transkrypcja rozprawy sądowej na podstawie dwugodzinnego nagrania może zająć od 12 do 48 godzin. Dokładne terminy realizacji zależą od indywidualnych ustaleń z firmą wykonującą dla nas transkrypcję. W przypadku, gdy potrzebujemy tylko transkrypcji sądowych klipów audio – dajmy firmie przedział czasowy. Dzięki temu wdrożenie przebiegnie szybciej i będziemy mogli kontynuować pracę.
Transkrypcja próbna — usługa dodatkowa
Wiele firm zajmujących się transkrypcją, oprócz standardowego tłumaczenia nagrania na tekst, oferuje dodatkowe usługi zawarte w pliku. Jednym z najczęstszych dodatków jest sentyment – np. obok transkrypcji zeznań świadków. Możliwe jest również uwzględnienie w transkrypcji głosów z sali sądowej, a także zachowań ludzi i opisów sytuacji na sali sądowej. W takim przypadku jedynym warunkiem jest dostarczenie firmie pliku w formacie wideo.
Ile kosztuje odpis z sądu?
Dokładna cena za transkrypcję zależy w dużej mierze od czasu nagrania. Jednak liczą się również czynniki indywidualne – takie jak szybkość procesu, jakość samego nagrania czy wyrazistość, z jaką wypowiadają się osoby na wideo lub nagraniu. W każdym przypadku firma transkrypcyjna dokonuje indywidualnej wyceny. Średni przedział cenowy możemy przyjąć od 150 zł do nawet 400 zł za godzinę.
Dostarczanie nagrań do transkrypcji
Z punktu widzenia firmy transkrypcyjnej najlepszym sposobem dostarczania podstawowych nagrań jest Internet. W przypadku krótszych nagrań – przez e-mail. Jeśli chodzi o duże pliki, takie jak nagrania wideo, możemy skorzystać z usług takich jak Google Drive czy Dropbox. Wiele firm oferuje również własne serwery, na których klienci mogą przesyłać pliki. Arkusz kalkulacyjny zapewnia najkrótszy możliwy czas realizacji transkrypcji, ponieważ umożliwia wykonawcom rozpoczęcie pracy w zaledwie kilka minut. Jeśli jednak nie mamy możliwości przesłania nagrań drogą elektroniczną, możemy je dostarczyć osobiście w Centrali Korporacji.
Pro Transkrypcje |
Macierzanki 89 |
71-499 Szczecin |
727 005 660 |
www.protranskrypcje.pl |