Wczesna rehabilitacja wcześniaków

Wczesna rehabilitacja wcześniaków

Wczesna rehabilitacja wcześniaków jest bardzo ważna dla wspierania rozwoju takich dzieci, czyli urodzonych po 22 tygodniu ciąży i przed 37 tygodniem ciąży – to bardzo szczególna grupa pacjentów. Wcześniaki muszą nie tylko „walczyć” o życie, ale także „walczyć” o normalne funkcjonowanie w przyszłości. Jednym z bardzo ważnych sposobów wspierania rozwoju tych malutkich stworzeń jest rehabilitacja, aby wcześniaki mogły normalnie funkcjonować.

Ważny powrót do zdrowia

rehabilitanci
rehabilitanci

Bardzo ważną szansą dla rozwoju psychomotorycznego wcześniaków jest ich systemowa rehabilitacja. Wcześniaki zwykle wracają do zdrowia na oddziale noworodkowym. W wielu publikacjach medycznych można znaleźć informacje o tym, jak ważna jest rehabilitacja na oddziale noworodkowym – ma ona zarówno charakter profilaktyczny, jak i leczniczy. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają tak wczesnemu wyzdrowieniu, a jednym z głównych jest wysoki stopień plastyczności układu nerwowego. Dzięki temu można korygować różnego rodzaju dysfunkcje, a wszelkie braki uzupełniać.

Dzięki wczesnemu wyzdrowieniu można zatrzymać postępujący przebieg choroby, a czasem całkowicie zatrzymać niekorzystne zmiany. Wcześniaki potrzebują wczesnego powrotu do zdrowia. To musi być intensywne i dobrze zarządzane. Oprócz korygowania choroby, rehabilitacja pozwala wykorzystać ogromny potencjał drzemiący w noworodku, jednocześnie sprzyjając rozwojowi jego wrodzonych zdolności. Rehabilitacja wcześniaków już na oddziale noworodkowym jest również dobra w profilaktyce.

Odpowiednia rehabilitacja wcześniaków jest ważnym bodźcem do ich prawidłowego rozwoju. Rozwój wcześniaka jest trudny do przewidzenia ze względu na specyficzne uwarunkowania związane z zakończeniem ciąży i ewentualnymi powikłaniami występującymi w pierwszych dniach życia.

Wczesna rehabilitacja wcześniaków

Rehabilitację wcześniaków należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej na oddziale noworodkowym, aby uzyskać jak najlepsze efekty rekonwalescencji. Wszystkim wcześniakom należy zaproponować wczesną rehabilitację, gdyż wcześniaki są grupą o znacznie opóźnionym rozwoju psychoruchowym. Rehabilitację należy wykonywać systematycznie, ale w krótkim czasie – dzieci szybko się męczą, a zbyt długa rehabilitacja może spowodować u nich nadpobudliwość.

Rehabilitacja wcześniaków opiera się w dużej mierze na założeniu, że układ nerwowy jest bardzo plastyczny – że wiele rzeczy może się udać. Często profilaktyka rehabilitacyjna na oddziale noworodkowym nie tylko zapobiega niekorzystnym zmianom, ale także tworzy odpowiedni wzorzec rozwojowy. Wszystkie ćwiczenia podawane noworodkom muszą stymulować ich prawidłowy rozwój.

Rehabilitacja na oddziale neonatologicznym zazwyczaj obejmuje:

  • ćwiczenia wykonywane przez fizjoterapeutę,
  • masaż,
  • fizjoterapia klatki piersiowej,
  • naucz się dostosowywać, nosić, karmić, zmieniać i kangurować.

Co lepsze NDT Bobath czy Vojta?

Wczesna rehabilitacja wcześniaków
Wczesna rehabilitacja wcześniaków

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że nawet codzienna opieka nad dzieckiem czy zabawa stymulują dziecko, co oznacza, że ​​ma ogromny wpływ na jego rozwój. Stymulacja organizmu dziecka powinna być prowadzona w taki sposób, aby jego rozwój był jak najbardziej zbliżony do prawidłowego wzorca. Aby móc wyeliminować wszelkie możliwe odchylenia od normy i nauczyć dziecko prawidłowego zachowania. Wcześniaki można rehabilitować metodą NDT Bobath lub Vojta.

Metoda NDT Bobath koncentruje się na ćwiczeniu całego ciała przy jednoczesnym wspomaganiu aktywności ruchowej lub wykonywaniu pewnych ruchów za dziecko. Ćwiczenia są wykonywane głównie przez fizjoterapeutę, ale są uzupełniane ćwiczeniami domowymi.

Z kolei metoda Vojty polega głównie na uciskaniu określonych części ciała dziecka, wywołując w ten sposób odruchową reakcję motoryczną. W odwyku Vojty dzieciom towarzyszą rodzice na ćwiczeniach 4-5 razy dziennie. Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta sprawdza, czy rodzice prawidłowo wykonują ćwiczenia. Obie metody przedwczesnego powrotu do zdrowia niemowląt są dobre i żadna nie jest dobra. Oba podejścia mają również wady i zalety. Jednak każdy z nich przeznaczony jest wyłącznie do wspomagania rozwoju motorycznego wcześniaków.

Znaczenie rodziców w zdrowieniu

Karmienie, trzymanie, przewijanie i kangurowanie to czynności, które rodzice i personel medyczny wykonują przy każdym wcześniaku. Rodzice powinni wiedzieć, jak prawidłowo stymulować rozwój swojego dziecka poprzez odpowiednią pielęgnację i ćwiczenia. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie rodziców w powrót do zdrowia własnego dziecka, aby wspierać jego prawidłowy rozwój. Oczywiście w szpitalu rehabilitacja poprzez codzienne czynności powinna odbywać się pod nadzorem fizjoterapeuty. Właściwa wczesna rehabilitacja wcześniaków może przynieść dziecku wiele korzyści. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji rozwój psychomotoryczny wcześniaków może „dogonić” niemowlęta urodzone o czasie i nigdy nie „wyróżniać się” na tle rówieśników.

Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
www.spondylus-rehabilitacja.pl

 

Co robi witamina K? Previous post Co robi witamina K?
Jak zorganizować przeprowadzkę? Next post Jak zorganizować przeprowadzkę?