Co robi witamina K?

Co robi witamina K?

Co robi witamina K? Wiele osób zastanawia się, jak osiągnąć optymalny stan zdrowia poprzez zbilansowaną dietę. Okazuje się, że większość witamin i minerałów musi ze sobą współpracować, aby promować ogólny stan zdrowia. Na przykład, prawdopodobnie już wiesz, że witamina D i wapń są niezbędne dla zdrowia kości.

Ale możesz nie wiedzieć, że witamina K odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości. Witamina K faktycznie odnosi się do dużej klasy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Odgrywają ważną rolę w ogólnym zdrowiu, wpływając na krew, serce i kości.

Witamina K2 – właściwości

Dwa główne związki należące do grupy witaminy K to witamina K1 (filochinon) oraz witamina K2 (menadion). Oba te związki mają wiele korzyści zdrowotnych. Witaminy K1 i K2 znajdują się w warzywach, warzywach, jajach, a nawet niektórych mięsach. Twoje ciało musi przejść długi proces, aby utrzymać zdrowe kości. Ten proces metaboliczny nazywa się karboksylacją. Podczas karboksylacji organizm wykorzystuje specjalny rodzaj białka (osteokalcynę), aby kości były gęste i mocne.

Organizm potrzebuje witaminy K do wytworzenia tego białka. Innym ważnym składnikiem zdrowia kości jest wapń. Ale wapń może dotrzeć do twoich kości tylko poprzez interakcję witaminy K i witaminy D. Bez tej interakcji wchłanianie wapnia może być zmniejszone, a kości mogą z czasem tracić gęstość. Może to prowadzić do stanu zwanego osteoporozą. Osteoporoza to stan, w którym twoje kości są słabsze i mogą pękać lub pękać pod wpływem lekkiego stresu. Niedożywienie i złe nawyki żywieniowe to główne czynniki prowadzące do wystąpienia osteoporozy. Badania sugerują, że witamina K może odgrywać ważną rolę we wspieraniu gęstości kości, co zmniejsza ryzyko złamań i złamań.

Witamina K – właściwości

Jedną z głównych funkcji witaminy K ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-k jest wytwarzanie białka, które pomaga w krzepnięciu krwi. Krzepnięcie jest ważne, jeśli masz skaleczenie lub siniaka, ponieważ pomaga zatrzymać krwawienie. Załóżmy na przykład, że skaleczyłeś się w palec podczas krojenia warzyw w kuchni. Zakładasz bandaż na ranę i po chwili strupy się pokrywają i krwawienie ustaje. Strup ma mniej wspólnego z bandażem, a więcej z białkiem wytwarzanym przez witaminę K, która powoduje krzepnięcie krwi i zatrzymuje krwawienie. Bez tego procesu nawet najmniejsza rana może obficie krwawić.

Jeśli masz niedobór witaminy K, twoje ciało będzie miało trudności z prawidłowym krzepnięciem krwi. Pielęgniarki muszą podawać zastrzyki witaminy K wszystkim noworodkom, ponieważ nie gromadzą one wystarczającej ilości witaminy K, aby zapobiec krwawieniu z niedoboru witaminy K.

Witamina K2 – wpływ na pamięć

Co robi witamina K?
Co robi witamina K?

Wielu naukowców zaczęło badać związek między witaminą K a ważnymi funkcjami mózgu, w tym pamięcią. Witamina K pomaga rozmnażać się komórkom mózgowym i może wydłużyć ich żywotność. Kiedy ta reprodukcja spowalnia lub staje się mniej wydajna, może to prowadzić do utraty pamięci w chorobach takich jak choroba Alzheimera. Naukowcy nadal badają związek między witaminą K a funkcją pamięci, a ich wyniki są obiecujące.

Naukowcy badają również rolę witaminy K w zdrowiu układu krążenia. Niektóre badania sugerują, że witamina K może regulować ciśnienie krwi i chronić przed chorobami serca poprzez zapobieganie mineralizacji. Mineralizacja to proces, w wyniku którego minerały osadzają się w tętnicach. Z czasem może to prowadzić do zatkania tętnic, co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jak wspomniano wcześniej, noworodki są najbardziej narażone na niedobór witaminy K w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Inne choroby powodujące niedobór witaminy K obejmują mukowiscydozę, celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Oferta

Twoje ciało wykorzystuje pewne białka, aby zapobiec mineralizacji tętnic. Witamina K jest niezbędna do produkcji tego białka. Na szczęście witamina K2 jest produkowana przez naturalnie występujące bakterie w żołądku. Należy jednak uzupełniać dietę w witaminę K1. Zielone warzywa liściaste i niektóre inne warzywa są bogate w witaminę K1. Istnieją nawet niektóre rodzaje mięsa, które zawierają niewielkie ilości witaminy K1. Większość ludzi może znaleźć odpowiednią ilość witaminy K w swojej diecie. Jednak niektóre grupy osób mogą być bardziej narażone na niedobór witaminy K, którą można kupić w sklepie k2 mk7.

Witamina K w tabletkach – skuteczna i łatwo dostępna

Witaminy to substancje potrzebne organizmowi człowieka do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Witamina K pomaga organizmowi wytwarzać białko dla zdrowych kości i tkanek. Produkuje również białka potrzebne do krzepnięcia krwi. Jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy K, możesz obficie krwawić. Jeśli bierzesz leki rozrzedzające krew, musisz uważać na spożycie witaminy K. Należy również zachować ostrożność, jeśli przyjmuje się suplementy witaminy E. Witamina E może zakłócać działanie witaminy K w organizmie. Sklepy z witaminą K2 są dostępne w całej Polsce.

Implanty dentystyczne Previous post Implanty dentystyczne
Wczesna rehabilitacja wcześniaków Next post Wczesna rehabilitacja wcześniaków