Jak działają systemy RFID?

Jak działają systemy RFID?

Jak działają systemy RFID? Prawdopodobnie słyszałeś już o technologii RFID, ale większość nie wie, jak ona właściwie działa i jak ją zastosować w praktyce. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając obszerne wprowadzenie do technologii i jej unikalnych możliwości. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że RFID to tylko urządzenie śledzące, które wykorzystuje fale radiowe. Jest to korzystny sposób przesyłania sygnałów, ponieważ fale radiowe działają całkowicie bezprzewodowo i mają bardzo duży zasięg.

Właściwości fal radiowych

Fale radiowe mają wiele różnych częstotliwości. Czym więc jest częstotliwość? Odpowiedź jest w rzeczywistości bardzo prosta. Fale radiowe są mierzone jako część widma elektromagnetycznego, które obejmuje również promieniowanie rentgenowskie, mikrofale, promieniowanie jądrowe (znane również jako promienie gamma) i energię słoneczną. Wszystkie te formy energii nieustannie oscylują, co jest fantazyjnym sposobem na powiedzenie, że są one zawsze w ruchu i zmieniają się. To, jak szybko się „poruszają”, jest miarą efektywności energetycznej, dlatego istnieje skala częstotliwości. Fale radiowe mają częstotliwość od 3 kiloherców do 300 gigaherców. Oczywiście znajdują się one na dolnym końcu spektrum elektromagnetycznego. Fale te od dawna wykorzystywane są do przesyłania sygnałów radiowych i telewizyjnych. Co zaskakujące, nowoczesne telefony komórkowe ze wszystkimi zaawansowanymi technologicznie funkcjami nadal wykorzystują fale radiowe do przesyłania sygnałów. Inną metodę wykorzystującą fale radiowe wynaleziono podczas II wojny światowej. Większość głównych mocarstw zaangażowanych w tę wojnę używa radarów do lokalizowania samolotów, ale często nie jest w stanie odróżnić samolotów przyjaznych od wrogich. To Niemcy jako pierwsi odkryli, że mogą stworzyć nieco inną sygnaturę radaru, obracając samolot w określony sposób. Brytyjczycy wykorzystali następnie ten pomysł do zaprojektowania pierwszego aktywnego urządzenia RFID. W ciągu następnych kilku dekad technologia znacznie się poprawiła i jest obecnie wykorzystywana do wielu celów poza identyfikacją samolotów. Ze względu na sposób działania tej technologii można ją dostosować do wielu różnych celów.

Działanie systemu RFID

Jak działają systemy RFID?
Jak działają systemy RFID?

System RFID składa się z chipa śledzącego i urządzenia sterującego, które łączy w sobie czytnik i nadajnik. Jednostka sterująca wysyła sygnały do ​​chipa w postaci fal radiowych. Następnie chip wykorzystuje te fale radiowe jako energię do uruchomienia prostego obwodu. Ta częstotliwość jest modulowana do innej częstotliwości i wysyłana z powrotem do urządzenia sterującego. Wszystko to dzieje się z prędkością bliską prędkości dźwięku. Technologia RFID jest przydatna na wiele sposobów. Oczywiście, jak się zapewne domyślasz, może służyć do zapobiegania kradzieży i śledzenia aktywów. Istnieje jednak wiele innych zastosowań, których większość ludzi nie może sobie nawet wyobrazić. Oto niektóre z najczęstszych zastosowań RFID: Zarządzanie zapasami: Oprócz oczywistych korzyści związanych z ochroną przed kradzieżą, RFID może pomóc firmom w wydajniejszym śledzeniu zapasów. Dzięki temu możesz lepiej zorientować się, co powinno, a czego nie powinno znajdować się w magazynie i gdzie można znaleźć różne przedmioty.

Gdzie stosowane są systemy RFID?

Wiele różnych imprez sportowych, zwłaszcza bieganie, wymaga stosowania systemów pomiaru czasu. Jednak technologia RFID oferuje wygodniejszą opcję. Na przykład, jeśli wszyscy biegacze biorący udział w wyścigu noszą urządzenia RFID, urządzenie śledzące na mecie może natychmiast określić zwycięzcę i śledzić czasy okrążeń wszystkich biegaczy. Nadużywanie leków na receptę stało się powszechnym problemem w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych miejscach). Czasami legalnie przepisane środki odurzające są podstępem do ich zażywania. Istnieją urządzenia RFID, które mogą śledzić, ile pigułek mają i kiedy je przyjmują. Środek ma na celu przede wszystkim zniechęcenie legalnych użytkowników narkotyków do sprzedaży leków na receptę. Ponieważ znaczna część światowego handlu odbywa się obecnie online i pojawia się perspektaywa pojawienia się systemów dostarczania dronów, popyt na te rzeczy nigdy nie był większy. Podczas śledzenia fizycznych dokumentów bardzo pomocne jest stosowanie tagów RFID do indeksowania całego systemu. Ułatwia to odnalezienie określonych dokumentów i zapisów. Tagi RFID są już szeroko stosowane do śledzenia zwierząt domowych i hodowlanych. Chociaż nie zawsze jest to konieczne, jest to skuteczny sposób śledzenia zwierząt. Największym problemem firm wynajmujących jest ryzyko, że klienci nie zwrócą wypożyczonych przedmiotów. W większości przypadków właściciel firmy nie może nic z tym zrobić (poza anulowaniem członkostwa). Dzięki zastosowaniu technologii RFID mają pewność, że każdy towar zostanie zwrócony.

Podolog z Warszawy Previous post Podolog z Warszawy
Fotowoltaika – świetne rozwiązanie dla świadomych ekologicznie Next post Fotowoltaika – świetne rozwiązanie dla świadomych ekologicznie