Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu

Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu

Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu – pytania o badania geotechniczne pojawiają się zwykle na różnych forach związanych z inwestycjami budowlanymi, zwłaszcza tych prowadzonych przez osoby prywatne. Problemy te wynikają z tego, że statystyka Kowalski ma niewielką wiedzę w tym zakresie. Wiedzy jest mało, ponieważ dopiero od niedawna studia z zakresu inżynierii geotechnicznej stały się obowiązkowe.

Są to zazwyczaj dobrowolne ankiety, które pomagają nam w podjęciu decyzji o zakupie gruntu lub sposobie realizacji naszych projektów budowlanych. Jednak nie zawsze przeprowadzamy te badania, które często są związane z problemami podczas budowy lub w trakcie eksploatacji budynku (pękające fundamenty, zalane piwnice itp.).

Kto wykonuje badania geotechniczne?

Badania geotechniczne mają na celu zbadanie gruntu na naszych gruntach z geologicznego punktu widzenia oraz nośności gruntu. Ponadto takie badania muszą dać odpowiedź na pytania o panujące na działce warunki hydrologiczne. Ta informacja jest tak ważna, że ​​aż dziwne, że ostatnio stała się obowiązkowa. Ta informacja mówi nam o rzeczach, o których będzie mowa później. Najpierw skupimy się na ważniejszym pytaniu, a mianowicie: „Kto może prowadzić badania geotechniczne?”.

Badania geotechniczne nie mogą być wykonywane przez nikogo. Wspomniany „ktoś” oznacza np. osobę posiadającą tytuł inżyniera budownictwa, choć może wydawać się odpowiedni do tego celu, ale w rzeczywistości nim nie jest. Osoba posiadająca tytuł Technik Geotechnik może wykonywać badania geotechniczne gruntów. Oznacza to, że np. wspomniany inżynier budownictwa może wykonywać badania gruntu, ale tylko wtedy, gdy posiada jednocześnie tytuł inżyniera geotechnika, uzyskując uprawnienia budowlane. Badania geotechniczne nie są dozwolone dla żadnego tytułu związanego z budownictwem. Technik geotechnik to osoba posiadająca odrębne kwalifikacje.

Kogo zatrudnić do badań geotechnicznych?

Kiedy już wiemy, kto może wykonać dla nas takie badania, prędzej czy później zawsze pojawia się pytanie, którą firmę zatrudnić do takich badań. Jak wszyscy wiemy, zatrudnimy firmę, która zajmie się inżynierią geotechniczną, ale wielkość firmy może mieć znaczenie. Do wyboru są trzy główne warianty. Możemy wynająć technika geotechnika do przeprowadzenia inwentaryzacji własnej działalności, możemy wynająć firmę geotechniczną lub skorzystać z wycen firmy budowlanej, która zajmuje się realizacją inwestycji, ale z opcją wykonania badań geotechnicznych. Oczywiście każda z tych opcji ma swoje zalety.

Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu
Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu

W pierwszym przypadku z pewnością możemy liczyć na całkiem niezłą ofertę. Inżynier geotechnik, który prowadzi własną działalność gospodarczą, zawsze zapłaci za swoje usługi mniej niż firma zatrudniająca wielu pracowników i wykonująca badania geotechniczne. Minusem tego rozwiązania jest oczywiście to, że samo badanie trwa dłużej i na wyniki też trzeba trochę poczekać. Wynika to zazwyczaj z konieczności delegowania przez techników geotechników dodatkowych ekspertyz do zewnętrznych laboratoriów. Raporty z badań mogą również zająć dużo czasu, znacznie dłużej przez jedną osobę.

Druga opcja jest w zasadzie przeciwieństwem pierwszej. W firmie geotechnicznej zapłacilibyśmy więcej, ale szybkość wykonywania badań i sporządzania raportów jest znacznie lepsza. Jeśli z jakiegoś powodu gonią nas terminy, zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji.

Ostatnią wymienioną opcją jest skorzystanie z usług firmy budowlanej, która zajmuje się również realizacją inwestycji. Jest to szczególnie korzystny wybór, jeśli wybierzemy właśnie tę firmę jako wykonawcę naszego domu. Może przetestować go dla nas za darmo.

Co daje nam badanie geotechniczne?

Zanim zdecydujemy się na zakup działki budowlanej, najlepiej wykonać badanie geotechniczne. Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że badanie kawałka ziemi, która do nich nie należy, to strata pieniędzy, ale kupowanie kawałka ziemi, która nie została zbadana geotechnicznie, jest w zasadzie aktem. Celem badań geotechnicznych jest wykazanie, że teren budowy nadaje się do zabudowy oraz określenie warunków zabudowy, jakie muszą być spełnione. Dodatkowo badania geotechniczne podpowiedzą nam dodatkowo jakie są warunki hydrologiczne działki, co może mieć wpływ na to czy będziemy mogli wybudować piwnicę w domu jednorodzinnym. Te badania chronią nas przed kupnem świni, nie będziemy mieć z tym nic wspólnego.

Badanie geotechniczne może kosztować od 1200 zł do 2000 zł, w zależności od firmy przeprowadzającej badanie iw jakiej części kraju. W zakresie badań geotechnicznych najgorszym scenariuszem są działki, na których np. ze względu na położenie konieczne jest co najmniej dwukrotne sprawdzenie warunków geotechnicznych i hydrologicznych w różnych porach roku. Następnie koszt badań należy pomnożyć dwa lub więcej razy.

Nieruchomości w Szczecinie Previous post Nieruchomości w Szczecinie
Witaminy z grupy B – jak długo stosować? Next post Witaminy z grupy B – jak długo stosować?