Jak prawidłowo dezynfekować narzędzia w gabinecie podologicznym? Bardzo ważna jest sterylizacja narzędzi gabinetu podologicznego przed rozpoczęciem leczenia podologicznego. Podologia to przede wszystkim dziedzina, która higienę stawia na pierwszym miejscu. Porozmawiajmy trochę o właściwej dezynfekcji narzędzi.
Przede wszystkim higiena
Pod względem ryzyka mikrobiologicznego gabinet podologiczny niewiele różni się od gabinetu lekarskiego. Uzdrowienie odbywa się wszędzie. Podczas zabiegów podologicznych zostaje przerwana ciągłość naszej skóry. Podiatra dotyka płynów ustrojowych klienta. Stan ten wiąże się z możliwością rozprzestrzenienia bardzo niebezpiecznego patogenu. W gabinecie podologicznym wymagana jest duża czujność w utrzymaniu higieny, a wiedza na temat prawidłowej dekontaminacji powinna być podstawą edukacji zarówno właściciela gabinetu, jak i personelu gabinetu.
Sterylność
- Sterylizacja to proces uzyskiwania sterylnych przedmiotów https://kerpro.pl/kategoria-produktu/dezynfekcja-i-sterylizacja/. Oznacza to po prostu, że ich powierzchnie są wolne od wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Są niszczone w różnych formach.
- Wszystkie narzędzia, których użycie wiąże się z ciągłością tkanek lub ryzykiem kontaktu z krwią i innymi wydalinami lub wydzielinami, powinny być sterylizowane. Chodzi przede wszystkim o narzędzia do pedicure i manicure, czyli szczypce, nożyczki, pęsety, nożyczki, pilniki, noże czy dłuta.
- W gabinetach podologicznych najczęściej zalecaną metodą jest sterylizacja ciepłem wilgotnym, czyli parą nasyconą pod ciśnieniem. Służą do tego tak zwane autoklawy, czyli stylizatory parowe. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczne iw pełni efektywne użytkowanie.
Spory
Czasami u fryzjerów i kosmetologów można spotkać się z wątpliwościami co do dezynfekcji narzędzi. Można argumentować, że jeśli używany jest dobry preparat dezynfekujący, a narzędzia są dokładnie czyszczone, po co zawracać sobie głowę ich dodatkową dezynfekcją? Tak, mycie i dezynfekcja to sposoby na redukcję drobnoustrojów, ale nie pozbywają się zarodników, splątań.
Czym właściwie jest kontrowersja? Mówiąc najprościej, są to po prostu bakterie zamknięte w kapsułce lub kokonie, który chroni je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i umożliwia przetrwanie w niesprzyjających warunkach. Chronione w ten sposób bakterie pozostają w stanie uśpienia, dopóki nie znajdą się w sprzyjających im warunkach, np. w organizmie człowieka. Następnie pod wpływem temperatury lub wilgotności ulegają znacznej aktywacji. Formę zarodników można zniszczyć jedynie poprzez profesjonalną sterylizację we wspomnianym już autoklawie. Dlatego narzędzia te są w 100% bezpieczne.
Sterylizatory UV
Do niedawna najczęściej używanym przez podiatrów sprzętem był tzw. sterylizator sferyczny. To urządzenie wypełnione małymi szklanymi kuleczkami, w które można włożyć narzędzia. Kula jest podgrzewana do temperatury około 240 stopni Celsjusza. W teorii ma to na celu zapewnienie właściwej sterylizacji https://kerpro.pl/sterylizacja-w-gabinecie-podologicznym/. Sterylizator kulowy jest stosunkowo niedrogi, ale to właściwie jego jedyna zaleta.
Minusem jest sama wydajność. Nie można zapewnić skutecznej sterylizacji narzędzi. Po pierwsze, narzędzia nie są całkowicie włożone do urządzenia. Niektóre części są zawsze pomijane. To już narusza zasady prawidłowej dezynfekcji. Nie ma możliwości kontrolowania całego procesu sterylizacji jak w sterylizatorze parowym.
Jak działa autoklaw?
Autoklaw to potoczna nazwa sterylizatorów ciśnieniowych i parowych. Sterylizacja z jego użyciem nazywana jest autoklawowaniem. Czynnikiem bakteriobójczym jest w tym przypadku wilgotne ciepło, czyli para wodna o temperaturze 121 lub 134 stopni Celsjusza. Takie temperatury zapewniają zniszczenie białego koloru wszystkich drobnoustrojów, eliminując je tym samym całkowicie. Tu może pojawić się pytanie, jak osiągnął taką wartość, skoro maksymalna temperatura pary wodnej wynosi dokładnie 100 stopni Celsjusza? To prawda, ale w dość normalnych warunkach ciśnienia atmosferycznego.
Ciśnienie w autoklawie jest wyższe. Jest to 1,1 bara lub 2,1 bara. Zasada tutaj jest bardzo podobna do szybkowaru. W przypadku autoklawu mamy również pompę próżniową, która wyciąga powietrze z urządzenia, wypełniając wnętrze urządzenia parą wodną, tym samym znacznie przyspieszając sam proces sterylizacji. Najkrótsze czasy wystarczające do zniszczenia mikroorganizmów to pięć minut w temperaturze 134°C i piętnaście minut w temperaturze 121°C. W praktyce jednak producenci urządzeń zalecają nieco dłuższe czasy.
Pamiętajmy o sterylizacji bo jest bardzo ważna. W zasadzie potwierdza to tezę postawioną na początku artykułu, że higiena jest najważniejsza. Podolodzy dokładają wszelkich starań, aby higiena była niekwestionowana.
Ciekawe artykuły : |
https://www.mtc.org.pl/gabinet-podologiczny/ |
https://www.burnerz.pl/czym-zajmuje-sie-podologia/ |
https://rosalieeve.pl/uslugi-podologiczne-i-terapia-domowa/ |